Norme temporare pentru reluarea slujirii în biserică

În mod temporar, pe durata fazelor de relaxare a măsurilor restrictive impuse în timpul pandemiei Covid19, pentru a putea relua oficierea slujbelor cu prezența credincioșilor în biserică, va trebui să punem în aplicare următoarele norme impuse de către autorități:


  1. Participarea credincioșilor la slujbe este permisă doar cu o prezența într-un procent redus din capacitatea locașului de cult.


  2. Credincioșii care prezintă simptome de infectare, care au fost infectați cu Covid19 sau au intrat în contact cu persoane infectate sunt rugați să rămână încă acasă și să asculte slujbele transmise online, până când medicul le va spune că nu mai prezintă niciun risc de contaminare pentru alții.


  3. Cei care vor ajunge după atingerea numărului maxim de persoane permis de lege NU vor mai putea intra în biserică decât după terminarea slujbei, pentru a se ruga sau a aprinde lumânări.


  4. Enoriașii vor trebui să poarte mască de protecție pe toată durata slujbei, la intrarea în biserică dezinfectându-se pe mâini cu gel dezinfectant pus la dispoziție de către parohie.


Trebuie să fim conștienți că încălcarea oricăreia dintre normele de mai sus poate aduce repercusiuni drastice din partea autorităților asupra parohiei noastre. De aceea, respectarea cu strictețe a acestor normelor este un act de responsabilizare față de sănătatea semenilor noștri precum și față de bunul mers al parohiei noastre, care, după cum știți, a luat ființă cu multă trudă comună.